Tıbbi Birimler

Ana Sayfa / Beslenme ve Diyet

Beslenme ve Diyet

Beslenme ve Diyet

Beslenme günümüzde önemi giderek artan bir uzmanlık alanı olmakla birlikte, canlıların en temel gereksinmesidir ve sadece karın doyurmak değil vücudumuzun ihtiyaçları doğrultusunda doğru besinlerin alınmasıdır.

Kişiye özel bir beslenme planı hazırlayan Beslenme ve Diyet Ünitesi, sağlıklı beslenmeyi öğretmeye veya herhangi bir sağlık sorunuyla gelen kişilerde beslenme davranış değişikliği sağlamaya çalışır. Bunun için ilk muayenede bireylerin beslenme alışkanlıkları ayrıntılı olarak gözden geçirilir. Hastaların önce vücut yağ, kas, su oranı ve mevcut yağın vücuttaki dağılımı tespit edilir, daha sonra, yaş, boy, cinsiyet, fiziksel aktivite ve kan bulguları doğrultusunda ‘kişiye özel bir beslenme tedavisi’ planlanır ve düzenli olarak takibi yapılır.

Bölümümüzde:
Obezite tedavisi için zayıflama programı
Diyabet, insülin direnci, metabolik sendrom, polikistik over sendromu hastalarına özel beslenme programları
Aşırı zayıflıktan şikayetçi kişiler için kilo alma programları
Mide-bağırsak hastalıklarına özel beslenme programları
Kalp-damar hastalıkları, kolesterol, hipertansiyon hastalarına özel beslenme programları
Büyüme ve gelişme çağındaki çocuklar için özel programlar
Gebelik veya emzirme sürecindeki annelere özel beslenme programları

Psikodiyet Programı
Sporcularda beslenme programları planlanır.

Beslenme bilimindeki son gelişmeler doğrultusunda danışanlar bilgilendirilmekte, sağlıklı beslenme ilkelerinin yaşam stili haline getirilmesi için hizmet verilmektedir. Danışanların sağlıklı beslenme alışkanlıklarını yaşamlarına geçirmekle ilgili anlaşılır, pratik çözüm önerileri sunularak, zorlanmadan sağlıklı beslenme ilkelerini benimsemeleri sağlanmaktadır.

Doktorlar

Bu Birime Bağlı Doktorlar

444 2 999