Sağlık Rehberi

Ana Sayfa / Sağlık Rehberi

Recommendations for the First Week of the School

Makaleyi Yazan: Uzm. Psk. Öznur Özkoca

Makale Tarihi: 17 Eylül 2018

Okulun ilk günlerinde ciddi problemler yaşayan veliler ve öğrenciler için öneriler hazırladık.

Çocuğunuzun Endişelerini Önemseyin
Okula ilk kez gidecek çocuğun bu durumdan endişe duyması ve çekingenlik göstermesi çok doğal. İlk olarak onların yaşadıkları bu durumu önemseyerek,"Artık okula gidecek kadar büyüdün, bu beni çok sevindiriyor." tarzında güzel ve rahatlatıcı cümleler kurun. 

Ebeveyn Olarak Kendinizi Hazır Hissedin
Çocuğunuz okul döneminin ilk günlerinde sizin de buna hazır olmasınız gerekiyor. Unutmayın ki sizin ruh sağlığınız en az çocuğunuzunki kadar önemli. Olumsuz düşüncelerinizi ("Bu haliyle okulda ne yapacak? Ezerler onu" ya da "Benden nasıl ayrılacak? Hiç ayrılmadık ki…") yansıtmadan olumlu yaklaşarak uyum sürecini hızlandırabilirsiniz. 

Yemek-Uyku Saatlerini Düzene Sokun
Okul öncesi çocuklar canları istediğinde yemek yiyor, uykuları geldiğinde yatağa gidiyorlar. Fakat okulun başlamasıyla birlikte bir çok kurallarla karşı karşıya kalıyorlar. Onların kurallara daha iyi uyum sağlamalarını sağlamak için evde yemek yeme, oda toplama, televizyon izleme ve uyku gibi ihtiyaçlarını düzene sokun.


İlk Günler Okul Bitiş Saatinden Biraz Erken Okula Gidin
İlk günlerde bitiş saatinden biraz önce okulda olmanız çocuğunuzun kaygılanmasını engelliyor. Gecikecekseniz ya da onu okuldan bir başkası alacaksa bunu açıkça söylemekten çekinmeyin. Oyun kurmak, yalan söylemek belki o günü kurtarıyor. Ancak uzun vadede iletişiminizi bozuyor. 

Çocuğunuz Okula Gittiği İçin Onu Ödüllendirmeyin
Okula gittiği için çocuğunuzu asla ödüllendirmeyin. Sadece çocuğunuzun gerçekten büyüdüğünü gördüğünüzü, onunla gurur duyduğunuzu ve her zaman yanında olacağınızı ona anımsatın. 

*Çocuğa aşırı özen göstermek okula uyumunu zorlaştırabilir. 

444 2 999