Sağlık Rehberi

Ana Sayfa / Sağlık Rehberi

Teknoloji Nasıl Bağımlı Yapıyor?

Makaleyi Yazan: Uzm. Psk. Ertuğ Gül

Makale Tarihi: 13 Kasım 2017

Teknoloji Nasıl Bağımlı Yapıyor?

Teknoloji; çocukları bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlar çocukları bağımlı hale getiriyor. Teknoloji bağımlılığını kapsamı olarak internet bağımlılığı, sürekli televizyon izleme, tablet ve bilgisayarda oyun oynama gibi ifade edebiliriz.

TV ve tablet bilgisayar bağımlılığı sayılabilir. Teknoloji bağımlısı kişiler, bu cihazlarla geçirdikleri zamanla ilgili yalan söyleyebilirler. Son yıllarda giderek artan internet bağımlılığı, oyun bağımlılığı, sosyal medya bağımlılığı gibi kavramlar nedeniyle çocuklarda davranış problemi de gelişmektedir. Ayrıca çocuk internet bağımlılığı nedeniyle huzursuzluk hissini ve öfke durumunu sıkça yaşamaktadır. Şu an görülen yaygın bağımlılık türü olarak çocuklarda internet bağımlılığını söyleyebiliriz.

Ergenlik döneminde yaşanan teknoloji bağımlılığının, çocuğun hayatını olumsuz etkilemesi, başta ailesi olmak üzere çevresindekilerle ilişkisinin ve iletişiminin bozulması ve akademik başarısının düşmesiyle sonuçlanan durumlara yol açmaktadır. Ayrıca, internet bağımlılığının nedeniyle çocukta sosyal izolasyon, yalnızlık, iletişim bozukluğu, dikkat eksikliği ve depresyon gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır.

İnternet bağımlılığı çocukluktan itibaren ailenin gösterdiği tutumla paralel olarak ilerlemektedir.

Burada aileler çocuklarını yemek yediremediklerinde ve susturamadıklarında kontrol altına almak için teknolojik alet veriyorlar ise çocuk zamanla o alete karşı bir bağımlılık geliştirebilir. Çocuklara yemek yerken veya herhangi bir şey yaparken teknolojik bir alet verilmemesi gerekiyor.

Tedavisi;
Öncelikli olarak bir psikolojik hastalığa eşitlik eden aşırı internet kullanımı var mı yok mu önce bunu çeşitli test ve ölçeklerle araştırıyoruz araştırıyoruz. Eğer bir psikiyatrik / psikolojik hastalık var ve buna eşlik eden bir aşırı internet kullanımı varsa burada öncelikli olarak yaşanan psikolojik hastalığın tedavisine odaklanıyor daha sonra belki hastadaki iyileşmeyle birlikte internetteki zaman geçirmede azalıyor. Eğer aşırı patolojik bir internet kullanımı varsa burada daha çok internet kullanımına yönelik bir tedavi hedefleniyor buradaki bilimsel davranış yöntemleriyle birlikte bir terapi ve tedavi yöntemi uygulanmaktadır.

Öneriler:
Bu cihazların kullanımı sınırlandırılmalıdır. Örneğin haftalık bir çizelge hazırlanır, hangi saatlerde gireceği ona göre hesaplanır. Çocukların arkadaşlarıyla internet üzerinden görüşmeleri yerine doğal ortamda sosyalleşmesi çocukların bu şekilde sosyalleşmesi teşvik edilmeli. İlgi alanları ve yetenekleri doğrultusunda sportif bir faaliyete teşvik edilebilir. Arkadaşlarıyla zaman geçirmek için bir program ayarlanabilir. Bu şekilde bir düzenleme yapılırsa cihaz çocuğun elinden tamamen alınmış olmaz böylece vereceği tepki önlenir hem de daha sistematik bir şekilde teknolojiyi kullanmayı öğrenir.

444 2 999